CUMHURİYETİ KUTLAMAK İÇİMDEN GELMEDİ!

Cumhuriyet Bayramı elbette önemli. Bugünden düne bakınca Atatürk ve silah arkadaşlarının ne kadar büyük bir iş başardığını çok daha iyi anlıyorum… Ancak onların koyduğu hedeflere ulaşamadığımızı görünce de, kahroluyorum.

Cumhuriyet sürecinde kazanımlarımızı elbette önemsiyorum. Ancak bunları abartmaya gerek yok diyorum. İçinde olmadığımız ve adeta dünyayı dümdüz eden bir İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkeleri yıkılanların yakaladığı yükseliş ivmesini yakalayamamış olmak oldukça düşündürücü!

Yani anlayacağınız fakirliği ve cehaleti ortadan kaldıramadık bu nedenle tam gelişmişliği yakalayamadık. İstatistiklere göre ülkemizin ezici çoğunluğu karın tokluğuna yaşıyor. Eğitim anlayışımız ve eğitim kurumlarımız ise tel tel dökülüyor.

İnsanları aydınlığı yakalayamamış bir ülke de, bayram kutlasak ne olur? Daha düne kadar “Türk” sözcüğünden öcü gibi kaçanların, Atatürk’ü “iki ayyaştan biri” olarak kabul edenlerin, orduyu bir türlü “Türk Ordusu” olarak görmeyenlerin, “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” ortak paydasında buluşmayı ret edenlerin, vatan kavramında sakatlığı bulunanların Cumhuriyet Bayramı’nda bayrağa sarılmalarının ne anlamı olabilir?

Dedim ya; cehaleti ve fakirliği ortadan kaldırmadan dolayısıyla tam gelişmişliği yakalamadan yani Cumhuriyetin hedeflerini gerçekleştirmeden yüzeysel bir bayram kutlaması içimden gelmiyor…

İnsanı geliştirelim derken her geçen gün yozluk, yobazlık ve taassup batağına son sürat saplanmaya devam ediyoruz… İyi şeylerden bahsedelim, iyi şeyleri de görelim istiyoruz ama önümüzdeki tablo bizi üzüyor!

Biz başaramadık inşallah gelecek nesiller fakirliği ve cehaleti ortadan kaldırır, gelişmişliği yakalar ve hakkıyla Cumhuriyet Bayramlarını kutlarlar.. Umudum onlarda!

Özcan PEHLİVANOĞLU

ozcanpehlivanoglu@yahoo.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*