Avrupa Türkleri hedefe mi kondu?

Sevgili okurlar,
Bu hafta değerli hukukçu, bilim adamı, siyasetçi Balkan Türkleri Dernekleri Federasyonu Kurucusu Özcan Pehlivanlıoğlu ile birlikte Brüksel’deki bir konferansta buluştuk..
Balkan kökenli bir ailenin evladı olarak, ninesinin dizinin dibinde, Balkan türkü ve ninnileri ile büyüyen Özcan Pehlivanlıoğlu, bugün ihmal, nemelazımcılık, vurdumduymazlık ve beceriksizlik nedeni ile kaybettiğimiz Balkan toprakları hakkında, çok önemli ve çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Maalesef bizler, hep savunmada kalarak, acılarımızı, kaybettiklerimizi anlatma, dile getirme, uluslararası arenada karşı tez olarak sunma imkanı bulamıyoruz.. Yetkililerimiz de günlük olaylar, sorunlar karşısında bu fırsatı bulamıyorlar..Diğer alanlarda da kullanmadığımız için bu eksikliğimizi gideremiyoruz..İşte Türkiye’den gelen çok değerli konuşmacılardan biri olan Özcan Pehlivanlıoğlu’nun bilgilendirmeleri ile Balkan topraklarında olup bitenleri, bir kez daha anlama imkanı bulduk..
Daha öncede Prof. Dr. İlber Ortaylı, Brüksel ziyaretinde bizlere Balkan coğrafyasında olup bitenleri enine, boyuna anlatmıştı..
Bugün bilgilerimiz tekrar tazelendi..Esasen Balkan Türkleri ile ilgili çokça da yazı, roman, şiir, belge, resim ve hatıralar var..Bu güzellikleri, üzülerek ifade edeyim ki, tozlu raflara terk ettik!..
Bakınız, Balkan kökenli olan Milli Şarimiz Mehmet Akif Ersoy bile Türkiye’de ötelenir oldu!..
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili karalamaları her gün basından öğreniyoruz..
Bu bakımdan Pehlivanlıoğlu’nun anlattıklarını çok önemsiyorum..
Pelhivanlıoğlu, ‘Çünkü bugün bile Yunanistan tarafından 18 adamız işgal edildi. Bu işgal bizim topraklarımıza karşı yapıldı. Yani bireysel olarak sizin eviniz,topraklarınız,işyeriniz,arabanız bütün varlığınız işgal edilmiş demektir..Ha vatan toprakları işgal edilmiş,ha da bireysel olarak sizin topraklarınız elinizden alınmıştır. Yunanistan Balkan ülkesi..Peki günlük hayatımızda ne etkisi var? Yunanistan bir AB(Avrupa Birliği) ülkesi! Bugün Bulgaristan Kapıkule kapısını kapattığında,kara taşımacılığı duruyor..Kara taşımacılığı durunca Türkiye ticaret kaybediyor. Sizler ve diğer adreslere mallar gelemiyor..Kaybeden yine Türkiye oluyor.. Yunanistan’ın da içinde yer aldığı Balkan ülkeleri konuşmamız lazım.Kısacası biz Balkanlarda ‘Türkiye’yi kaybetmeyiz!’.. Türkiye, şöyle zengin,böyle zengin diyorsunuz,ama kocaman bir coğrafyayı kaybettik.. 550 Bin kilometre toprağı kaybettik.Adalar, Kıbrıs, Girit, Rodos gibi adaları kaybettik..Egede sıkıştırıldık, adım atamıyoruz..Ağır bir durum söz konusu..Bir yerde yanlış yapılırsa, bu yanlışlar sizlere kadar yansıyor.. Yunanistan Mora yarımadasında kurulmuş bir devlet, sonra bizim topraklarımızda büyümüşte büyümüşler..Bu büyüme sırasında 35 Bin vatandaşımızı katlettiler, evlerine, topraklarına el koydular. Bakınız,Fransa’da yayımlanan bir harita ile Avrupa’daki haritalarda balkan coğrafyası ‘Türkiye’ olarak adlandırılıyor..Bugün bunları kimse konuşmuyor, konuşmaya yanaşmıyor.. Taa Viyana topraklarına kadar olan coğrafya’da ne olup bittiğini öğrenmemiz, bilmemiz gerek.. Oraları nasıl kaybetmişsek, elimizdeki toprakları, tüm değerleri de kaybederiz. Balkanlarda 1,5 Milyon insanımız katledildi, yollarda, kaçarken, göç ederken yok edildi.. Sizlere basit gelebilir..Ama unutmayınız ki, kaybettiğimiz Türkiye’dir.. Bunun da sorumlusu Türk Milleti’dir’ diyerek bizi uyarıyor..
Elbette Türkiye’deki siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerle birlikte öfke siyasetinden etkilenen Avrupa Birliği ülkeleri de; Türkiye’ye karşı tavırlarını değiştiriyorlar.. Bu değişiklikten ister, istemez Avrupalı Türkler, ya da ‘gurbetçilerimiz’ diğer bir deyim ile ‘ EuroTürkleri’de yakından etkiliyor..
Dünün ırkçılık, yabancı düşmanlığı, dışlanma politikalarını, bugünlerde ‘İslamofobi’ bağlamında, bir başka hasma ne tutum almış bulunuyor!..
Özellikle, ‘din’ ve ‘kültür’ ekseninde yeni öfkeler, düşmanlıklar ve karalamalar söz konusu..
Ülkeler ve siyasetçilerinden kaynaklanan bu durum bizleri hırpalasa da, kendi kültür geleneklerimizden vazgeçmek, Bayrağımızdan ayrı düşmek, vatan topraklarını unutmak,milletimiz ile ters düşmek mümkün değildir..
Ama hep deriz ya, ‘aklın yolu birdir’ diye! O nedenle ‘aklı’ öne koyarak, önde tutarak, yola devam etmek gerekir..
Bugün Belçika’da artık din adamlarımız, kültür öğretmenlerimiz istenmiyor.. Onlara ülkede çalışma izni verilmiyor.. Bizlerden de kaynaklanan eksiklik ve sorumsuzluklar yanında, bilinçsiz, hamaset kokan politikaların eseri olarak, bugün Avrupa’daki Türler endişe ve kaygı içindedirler..
Gitseler bir türlü, kalsalar bir türlü!
İki kültür arasındaki bocalama, ‘gitsek mi, kalsak mı’ da düğümlenmeye başlandı.
Yapılan araştırma ve incelemelerde ise, en hızlı ‘ asimilasyon’un, Belçika’da gerçekleştiği vurgulanıyor..
50 Yılda büyük başarılara imza atan, ülkesine döviz yağdıran, kendi kültür geleneklerini yaşatarak, Avrupa’nın kalkınmasına hizmet eden, yeni istihdam alanları yaratan, kendi ülkesi ile bulunduğu ülke arasında köprü görevi gören Avrupalı Türkler, bu sorunların, bu kaygı ve endişelerin de üstesinden gelerek, yeni dostluk köprüleri kurmayı başaracaktır..
Yeter ki, gelip geçici politikalara alet olmayalım! Beceriksiz siyasetçilerin söylemlerine takılıp kalmayalım!..
Ancak, düne bakarak, bir durum güncellemesi yapmanın da zorunluluğu ortadadır.. Bu vesile ile Pehlivanlıoğlu’nun Balkan toprakları ile tespitleri kulaklarımıza küpe olmalıdır..

***
Sevgili okurlar,
Türkiye, son olarak vatan topraklarının güneyinde yer alan Suriye’nin Afrin bölgesine bir ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ gerçekleştiriyor.. Bu haklı ve hukuki bir gerekçe ile yapılan ve hiçbir zaman emperyalist düşünceler içermeyen meşru bir operasyon..
Bölgede ABD’nin, İsrail ile diğer hakim güçlerin oyunu bu operasyon ile bir kaz daha bozuldu..Türk Milleti ile kimse oyun oynayamaz, Türk’e kimse kefen biçemez! Her şeyin bir bedeli olduğu kesindir.. Unutmayalım ki,oyunu,oyun bozar.. İşte Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Güçleri karşı atak ile Suriye topraklarında fırsattan istifade eden, PKK ve onun paralelindeki PYD ve YPG’ye karşı bir süpürme operasyonuna başladı..
Şu an gelen haberler,operasyonun olumlu yönde seyrettiğini gösteriyor..
Allah silahlı güçlerimizin yardımcısı olsun! İnşallah vatana,millete hayırlı olur..
Pazarınız sağlıklı güzelliklere vesile olsun!
Yusuf Cinal
http://yenihaber.be/avrupa-turkleri-hedefe-mi-kondu/59520/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*